Skarby wrocławskiej architektury. Katedra na Ostrowie Tumskim
Skarby wrocławskiej architektury.
Katedra św. Jana Chrzciciela na Ostrowie Tumskim jest ciekawym przykładem gotyckiej architektury oraz jednym z najważniejszych zabytków sakralnych, jakimi może się pochwalić Wrocław. Turyści, którzy w czasie wycieczki trafią do jej wnętrza, będą mogli ujrzeć wiele cennych zabytków sztuki sakralnej. A także lepiej poznać historię tego niezwykłego zabytku. Co warto wiedzieć na temat wrocławskiej katedry?
Katedra na Ostrowie Tumskim
Katedra na Ostrowie Tumskim to ciekawy przykład gotyckiego budownictwa. Jej budowę rozpoczęto w XIII wieku, a prace przy świątyni trwały aż do XV stulecia. Z czasem katedra została powiększona, a jej nowsza ozdoba stały się barokowe kaplice. W czasie oblężenia miasta w 1945 roku katedra ta została w 70% zniszczona. Jednak dzięki szybkiej odbudowie znów jest jednym z ważniejszych obiektów w miejskiej panoramie. Wrocław może się tu pochwalić wspaniałymi detalami architektonicznymi oraz cennym wyposażeniem. Przy czym wiele zabytków sztuki sakralnej prezentowanych w katedrze pochodzi z innych świątyń z terenów Dolnego Śląska. Jakimi zabytkami może się tu pochwalić Wrocław?

Kto w czasie wycieczki po tym mieście postanowi zwiedzić katedrę na Ostrowie Tumskim, ten będzie mógł zobaczyć m. in. wspaniały tryptyk z XVI wieku. Przedstawia on scenę Zaśnięcia NMP i posiada sporą wartość artystyczną oraz historyczną. Z XVII wieku pochodzą dębowe stalle, będące kolejnym cennym elementem w wystroju kościelnego wnętrza. W katedrze tej można również zobaczyć niezwykły obraz, który przedstawia Matkę Boską Sobieską. Zgodnie z legendą obraz ten miał otrzymać Jan III Sobieski od papieża jako nagrodę za pokonanie Turków pod Wiedniem. Dziś jest on jednym z najważniejszych obrazów we wrocławskiej katedrze, który swą formą oraz ciekawą historią skutecznie przyciąga uwagę zwiedzających kościół turystów.

Katedra na Ostrowie Tumskim jest też dla wielu turystów wspaniałym punktem widokowym. Kto w czasie wycieczki po tej części miasta postanowi wjechać na kościelną wieżę, ten będzie mógł spojrzeć na Wrocław z wyjątkowej perspektywy. Piękna panorama miasta oraz wspaniały widok na Sudety – oto główne powody wizyty podczas imprezy integracyjnej na szczycie katedralnej wieży.