Skarby wrocławskiej architektury. Katedra na Ostrowie Tumskim

Skarby wrocławskiej architektury.

Katedra św. Jana Chrzciciela na Ostrowie Tumskim jest ciekawym przykładem gotyckiej architektury oraz jednym z najważniejszych zabytków sakralnych, jakimi może się pochwalić Wrocław. Turyści, którzy w czasie wycieczki trafią do jej wnętrza, będą mogli ujrzeć wiele cennych zabytków sztuki sakralnej. A także lepiej poznać historię tego niezwykłego zabytku. Co warto wiedzieć na temat wrocławskiej katedry?

Katedra na Ostrowie Tumskim

Katedra na Ostrowie Tumskim to ciekawy przykład gotyckiego budownictwa. Jej budowę rozpoczęto w XIII wieku, a prace przy świątyni trwały aż do XV stulecia. Z czasem katedra została powiększona, a jej nowsza ozdoba stały się barokowe kaplice. W czasie oblężenia miasta w 1945 roku katedra ta została w 70% zniszczona. Jednak dzięki szybkiej odbudowie znów jest jednym z ważniejszych obiektów w miejskiej panoramie. Wrocław może się tu pochwalić wspaniałymi detalami architektonicznymi oraz cennym wyposażeniem. Przy czym wiele zabytków sztuki sakralnej prezentowanych w katedrze pochodzi z innych świątyń z terenów Dolnego Śląska. Jakimi zabytkami może się tu pochwalić Wrocław?

Wrocław imprezy
Wrocław imprezy

Kto w czasie wycieczki po tym mieście postanowi zwiedzić katedrę na Ostrowie Tumskim, ten będzie mógł zobaczyć m. in. wspaniały tryptyk z XVI wieku. Przedstawia on scenę Zaśnięcia NMP i posiada sporą wartość artystyczną oraz historyczną. Z XVII wieku pochodzą dębowe stalle, będące kolejnym cennym elementem w wystroju kościelnego wnętrza. W katedrze tej można również zobaczyć niezwykły obraz, który przedstawia Matkę Boską Sobieską. Zgodnie z legendą obraz ten miał otrzymać Jan III Sobieski od papieża jako nagrodę za pokonanie Turków pod Wiedniem. Dziś jest on jednym z najważniejszych obrazów we wrocławskiej katedrze, który swą formą oraz ciekawą historią skutecznie przyciąga uwagę zwiedzających kościół turystów.

Wrocław imprezy
Wrocław imprezy

Katedra na Ostrowie Tumskim jest też dla wielu turystów wspaniałym punktem widokowym. Kto w czasie wycieczki po tej części miasta postanowi wjechać na kościelną wieżę, ten będzie mógł spojrzeć na Wrocław z wyjątkowej perspektywy. Piękna panorama miasta oraz wspaniały widok na Sudety – oto główne powody wizyty podczas imprezy integracyjnej na szczycie katedralnej wieży.