Skarby wrocławskiej architektury. Z wizytą we wrocławskim Ratuszu

Stare Miasto Wrocław. Z wizytą we wrocławskim Ratuszu

Dawne siedziby władz miejskich to perełki architektury oraz atrakcje, którymi Dolny Śląsk może oczarować każdego miłośnika zabytków. Jedną z ciekawszych budowli tego typu może się pochwalić Wrocław. Tutejszy ratusz to jedna z najpiękniejszych siedzib władz miejskich w Polsce.
Ratusz ten znajduje się w centralnej części rynku – miejsca, w którym większość z nas kończy zwiedzanie miasta i zaczyna szukać miejsca pozwalającego na odpoczynek i relaks. Rynek to jedno z najpiękniejszych miejsc, jakimi może się pochwalić Wrocław.

Noclegi w jego rejonie można znaleźć bez problemów, gdyż w pobliżu tego placu urządzono wiele hoteli i hosteli dla gości. Tu również znajdują się najwspanialsze atrakcje, z którymi kojarzony jest Dolny Śląsk. Jedną z nich jest właśnie ratusz, któremu warto się dokładniej przyjrzeć. Co warto wiedzieć na temat tego obiektu?

Wrocław - Ratusz
Wrocław – Ratusz

Wrocławski Ratusz to piękny gmach i ciekawej historii. Jego budowa rozpoczęła się już pod koniec XIII wieku i trwała blisko 300 lat. W początkach XVI stulecia ratusz zyskał swa obecną formę, którą dziś zachwyca się tak wielu turystów z całej Europy. Piękna elewacja i kwadratowa wieża to najbardziej charakterystyczne elementy ratusza, choć wielu turystów z radością odwiedza też jego wnętrza. Sala Sądowa oraz Sala Mieszczańska na parterze, Kancelaria Rady oraz Izba Rady – to tylko wybrane wnętrza, które swym wystrojem i historycznymi sklepieniami mogą oczarować zwiedzających. Na uwagę zasługują również piwnice, będące najstarszą częścią budynku. W ratuszu można też zwiedzić ciekawe Muzeum Sztuki Mieszczańskiej, które każdemu z nas pozwala na poszerzenie wiedzy o stolicy Dolnego Śląska w ciekawy sposób.

Turyści chętnie podziwiają też rzeźbiarskie dekoracje, zdobiące zewnętrzne elewacje gmachu. Najciekawsze są te rzeźby, które można ujrzeć przy wejściu do słynnej „Piwnicy Świdnickiej” – najstarszego lokalu gastronomicznego na terenie Wrocławia. Powstały one w początkach XX wieku i przedstawiają wrocławskiego czeladnika, którego żona wyciąga siłą z piwiarni. Oglądając ratusz zobaczymy tez takie rzeźby, jak św. Jan Chrzciciel (patron miasta) oraz św. Krzysztof (patron kupców i podróżnych).

Imprezy integracyjne Dolny Śląsk

Dolny Śląsk to kraina pełna niezwykłych zabytków, przy czym najwspanialsze atrakcje czekają na nas w jej największym mieście, jakim jest Wrocław. Imprezy integracyjne w tym mieście to propozycja dla tych, którzy chcą lepiej poznać miasto i jego zabytki, to również oferta dla tych, którzy planują turystyczne wyjazdy do sąsiednich miejscowości. I na ich ternie czekają cenne zabytki, których odkrywanie również może sprawić nam wiele radości.