Wrocławskie dzieła sztuki: Oratorium Marianum
Wrocławskie dzieła sztuki: Oratorium Marianum
To wspaniałe dzieło sztuki jest jednym z najpiękniejszych pomieszczeń, jakimi może się pochwalić Gmach Główny Uniwersytetu Wrocławskiego. To jedna z tych atrakcji, którym w trakcie wycieczki po stolicy Dolnego Śląska warto się uważniej przyjrzeć.
Oratorium Maryjne Kongregacji Łacińskiej to świetna akustyka, piękne malowidła oraz detale, dzięki którym pobyt w tym wnętrzu na każdym z nas zrobi ogromne wrażenie. Oddane uroczyście do użytku 22 listopada 1733 roku, do dziś cieszy nasze oczy. Co warto tu zobaczyć? Na jakie fragmenty dekoracji warto zwrócić uwagę?
Krótka historia
Sala, której budowę nadzorował Johann Blasius Peintner, a po jego śmierci – Joseph Frisch, przyciąga uwagę wyjątkową spójnością. Piękne rzeźby, sztukaterie i malowidła pięknie łączą się tu ze sobą, tworząc spójną całość. Ciekawie prezentuje się tu sklepienie kolebkowe z lunetami, uwagę przyciąga też łuk tęczowy z kolumnami. Uwagę przyciągają też monumentalne malowidła, zdobiące sklepienie główne, oraz scena malarska na plafonie, gdzie przedstawiono Boga Ojca w przestworzach. Niestety, w połowie XVIII wieku, gdy wojska pruskie wkroczyły do Wrocławia, sala ta została zamieniona na szpital, a następnie – magazyn wojskowy. Wiele zmian związanych z wyglądem tego wnętrza nastąpiło też w początkach XIX wieku.

W trakcie sekularyzacji dawne Oratorium stało się Salą Muzyczną, co oznaczało szereg zmian związanych z jej wyglądem. W miejscu dawnego ołtarza pojawiły się organy, z kolei dawne prezbiterium zaczęło służyć jako podium dla muzyków. Taka sala muzyczna w XIX-wiecznym Wrocławiu cieszyła się ogromnym uznaniem, zarówno ze względu na piękny wygląd, jak i rewelacyjną akustykę. Występowali tu m. in. kompozytor i pianista Johann Nepomuk Hummel, śpiewaczka Antonina Miklaszewska-Campi oraz Anton Rubinstein. Wyjątkowo ważnym wydarzeniem okazało się tu prawykonanie Uwertury Akademickiej Johannesa Brahmsa w 1881 roku, o czym przypomina do dziś specjalna tablica pamiątkowa.
Zniszczenia podczas wojny
Sporo zniszczeń przyniosła tej sali II wojna światowa, w wyniku której zniszczeniu uległo ponad 80% dekoracji malarskich. Powojenna odbudowa trwała długo, ostatecznie dopiero w latach 90-tych XX wieku udało się odnowić wnętrze oraz przywrócić mu dawną funkcję. Ostatnie prace, których efekty możemy dziś podziwiać, zostały przeprowadzone w latach 2013-2014. Ich efektem było odnowienie fresków – największej atrakcji w tym zabytkowym wnętrzu.

Wrocław może się pochwalić wieloma cennymi skarbami sztuki, a wycieczki po jego terenie dla każdego z nas mogą się stać wspaniałą przygodą. Wśród tych zabytków, którym warto się przyjrzeć w trakcie takiej wyprawy, miejsce bardzo ważne zajmuje Oratorium Marianum – wnętrze, które może się pochwalić i wspaniałym wyglądem, i ciekawą przeszłością. Uniwersytet Wrocławski i jego skarby to obowiązkowy punkt każdej imprezy firmowej czy wycieczki.